ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ТА ГОСТІ НЕ СПАЛЮЙТЕ ВІДХОДИ ТА СУХУ РОСЛИННІСТЬ!
З метою недопущення пожеж в природних екосистемах закликаємо жителів громади не допускати спалювання сухостою на полях та присадибних ділянках, підпалів сухої рослинності, лісових насаджень, дбати про власне життя та здоров'я.
Пам’ятайте, що наслідком таких дій є не лише шкода довкіллю, яка карається законом, але й травмування, каліцтво або смерть винуватців. Спалювання сухої рослинності, відходів, в тому числі побутового сміття, створює загрозу життю людей, призводить до значної шкоди довкіллю (забруднення атмосферного повітря, зникнення рідкісних видів рослин, загибель комах тощо). При згорянні рослинних залишків у повітря вивільняються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа та оксиди сірки, останні викликають респіраторні захворювання. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Тління рослинних решток може призвести до перекидання вогню на природні ділянки, зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП. Особливо збільшується кількість такого роду пожеж у весняно-літній період.
Щоб уникнути пожежі в екосистемах:
* Розкладайте багаття лише на спеціально відведених ділянках.
* Не використовуйте для розпалювання багаття легкозаймисті речовини.
* Не залишайте вогнище без нагляду.
* Не спалюйте суху траву, опале листя та сміття.
Чинним законодавством України заборонене спалювання відходів, в тому числі побутового сміття, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, на території та об’єктах природно-заповідного фонду, інших зелених насадженнях та газонівнаселених пунктах. В Україні посилили відповідальність за підпал сухої рослинності. Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення самовільне випалювання рослинності або її залишків тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060-6120 гривень) і на посадових осіб - від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300 – 21420 гривень).
Рятувальники закликають жителів Маньківщини утриматися від спалювання сухої рослинності та сміття на власних обійстях та не провокувати пожежі. Будьте відповідальними та обережними!