Маньківська громада
Черкаська область, Уманський район

Водохреще 2025: традиції свята

Дата: 06.01.2025 14:34
Кількість переглядів: 67

Водохреще, або Йордан чи Хрещення Господнє є третім і останнім великим святом у різдвяно-новорічному циклі, присвяченому Ісусу Христу. За церковними канонами, коли Божий син досяг 30-річного віку, то прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Саме цю подію християни відзначають кожного року.

Фото без описуПершим, хто почав проводити обмивання в річці, був Іоанн Предтеча. Цей процес і став називатися Водохрещем. Християни вірять, що у 30 років Ісус прийшов до Іоанна та охрестився. 

В Україну Водохреще прийшло разом із християнством.

Завдяки українським фольклористам та етнографам нині нам багато відомо про звичаї наших предків під час святкування Йордану.

Водосвяття — це основна і найважливіша традиція свята. Вона полягає в освячуванні води, чим займаються священники. Для цього на річці із льоду потрібно вирубати хрест і полити його буряковим чи калиновим соком. Біля хреста також з льоду слід побудувати престол, оздобивши все аркою з ялинкових або соснових гілок, які нагадували «царські врата». Після короткої служби священник освячує воду опусканням в неї срібного хреста. 

Християни вірять, що така вода має багато корисних, лікувальних властивостей. Наші предки зберігали її впродовж року і вживали при різних потребах, наприклад, при лихоманці або головному болю, змазували хворі місця, лікували дитячий переляк, окроплювали домівки, зрошували поля під час посіву.

Найбільш яскравою традицією Водохреща залишається, звісно ж, купання в ополонці. Багато людей переконані, що на Йордана вода набуває особливих властивостей, відбувається очищення душі і тіла, людина стає ближчою до Бога. Священники попереджають, що в освяченій воді не можна «змити гріхи», але люди дотримуються вже вкоріненої традиції. 

Що не можна робити на Водохреще

Наші предки вірили у багато забобонів, пов’язаних зі святом Йордана.

Жінкам не дозволяли прати білизну протягом цілого тижня після Водохреща. Вважалось, що коли священик занурює хрест у воду, всі чорти вистрибують з річки і мерзнуть на землі до того часу, аж поки якась із жінок не прийде на річку прати білизну. Коли брудний одяг опускається у воду, нечиста сила знову повертається у водойму.

Також на Водохреще не прийнято виконувати складну роботу, ворожити, дарувати дорогі подарунки тощо.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень