A A A K K K
для людей із порушенням зору
Маньківська громада
Черкаська область, Уманський район

Памятка про туберкульоз

Що таке  туберкульоз?

  Туберкульоз – одна з найдавніших хвороб, яка може вражати всі органи і системи у людей різних за віком і статтю, а також тварин та птахів.

В наш час захворюваність на туберкульоз зростає, створюючи нагальну проблему для людства.Загалом в Україні реєструється щодня 82 нових випадки захворювання.  Для подолання цієї недуги необхідні значні зусилля, перш за все, на рівні держави, громадськості та медичної служби.

Джерелом інфекції можуть бути люди лише з  відкритою формою туберкульозу, які виділяють збудник у зовнішнє середовище під час кашлю, чхання.

На різних предметах вжитку, в оточенні хворого, мікобактерії туберкульозу виживають більше трьох місяців, у грунті - до півроку, у воді - більше року. Кип’ятіння вбиває їх протягом 10 хвилин. Разом з тим, під впливом ультрафіолетового  опромінення гинуть через 2-5 хвилин, прямого сонячного світла – 1-2 години, а розсіяного сонячного світла – через1-3 місяці.

  Зараження людей туберкульозом найчастіше відбувається повітряно-краплинним і повітряно-пиловим способом. Можливе також інфікування через молоко і молочні продукти, через шкіру і слизові оболонки.

Серед низки  проявів  хвороби спостерігається загальна слабкість, нездужання,  пітливість, зниження апетиту, схуднення, порушення сну, може спостерігатись тривалий кашель з виділенням харкотиння, або без нього, тривале підвищення температури тіла (частіше до 37.5).

Своєчасне виявлення захворювання та кваліфіковане лікування дозволяє у 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз, скоротити термін перебування у стаціонарі, значно  зменшити ризик ускладнень. Завдяки виліковуванню хворих ліквідуються джерела інфекції та поліпшується епідеміологічна ситуація з туберкульозу. Саме тому кожній людині необхідно проходити профілактичні медичні огляди та, при перших ознаках захворювання, звертатись за медичною допомогою.

З метою профілактики туберкульозу проводяться щеплення, надаються рекомендації щодо  дотримання правил особистої гігієни, правильного харчування,  дотримання режиму праці та відпочинку, прогулянки на свіжому повітрі; загальне загартування і звичайно життя без шкідливих звичок.

Тільки спільними зусиллями, при дотриманні всіх правил, можна подолати цю недугу!

Що робити коли у родині, з тих чи інших причин,

є хворий на туберкульоз  з відкритою формою?

     В першу чергу потрібно ознайомити хворого з правилами особистої гігієни. Мова про користування окремим рушником, посудом, плювальницею. Під час кашлю і чхання хворий повинен прикривати рот і ніс носовою хустинкою чи серветкою, відвертатися при цьому від оточуючих.

 Необхідно мати для переміни дві кишенькові плювальниці. Кожна плювальниця повинна бути заповнена на 1/3 дезінфекційним розчином. Після спорожнення її необхідно кип’ятити в 2% розчині гідрокарбонату натрію протягом 30 хвилин.

Хворому виділяють окрему кімнату, або відділяють куточок ширмою, там  не повинно бути зайвих речей. Ліжко встановлюється на відстані пів метра від стіни та півтора метра від інших ліжок. Всі предмети повинні легко піддаватися дезінфекції. Прибирання приміщення проводять вологим методом. Підлогу і меблі кожного дня протирають ганчіркою, змоченою дезінфекційним розчином. Після прибирання необхідно провітрити кімнату протягом 30-60 хвилин. 

Посуд хворого потрібно зберігати окремо, кип`ятити після його використання протягом 30 хвилин і лише після того можна сполоснути під проточною водою. Залишки їжі, перш ніж викинути, необхідно також прокип’ятити в спеціально виділеній для цього посудині. 

Натільна і постільна білизна хворого зберігається окремо від інших. Брудна білизна, перед пранням, обов’язково прокип`ячується, або замочується у дезінфекційному розчині. 

Бажано всі речі хворого, у сонячні дні, виносити під пряме сонячне проміння, яке вбиває мікобактерії туберкульозу потягом декількох годин. Для догляду за хворим необхідно одягати халат, косинку, гумові рукавички та маску. Після використання все обов’язково дезінфікується.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень