Маньківська громада
Черкаська область, Уманський район

ІМУНІЗАЦІЯ ЗБЕРІГАЄ ЖИТТЯ !!!

Шановні батьки! Слід памятати, що здоров»я , а  відтак і  щастя Ваших дітей багато в чому залежить саме від Ваших знань про небезпечні хвороби та шляхи їх попередження, які можуть стати запорукою їх здорового майбутнього. Багато дитячих хвороб можуть бути попереджені шляхом використання вакцин, що застосовуються при плановій імунізації.

Фото без опису

Наше молоде покоління уже не знає страшних епідемій віспи, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, туляремії, чуми та інших інфекцій із сотнями тисяч хворих і десятками тисяч померлих. Багаторічний досвід широкого використання вакцинації засвідчує, що активна імунізація є надзвичайно важливим засобом , який забезпечує епідемічне благополуччя при багатьох інфекційних хворобах. З часу впровадження вакцин кількість захворювань та смертельних випадків від цих хвороб значно знизилась .  Прикладом може бути дифтерія. Завдяки широкій плановій імунізації, стало можливим щорічно запобігати в Україні десяткам тисяч  таких  захворювань .

Щоб уникнути ускладнень, перед вакцинацією проводиться медичний огляд з метою виключення гострого захворювання, обовязково вимірюється температура. Медичні протипоказання для щеплення визначає лікар. У разі їх виявлення запланована вакцинація відкладається до закінчення гострих проявів захворювання, яке було причиною протипоказання. Дані про проведене щеплення записуються в облікових документах і кожен з батьків повинен знати,  від чого вакцинована їх дитина.

Потрібно пам»ятати, що бактерії та віруси мають властивість виживати та періодично викликати епідемії серед невакцинованого населення. Без вакцинації хвороби, від яких ми зараз захищаємо своїх дітей, можуть повернутися. Багато дітей, які вижили після захворювання, можуть страждати від хронічних ускладнень протягом усього подальшого життя. Ризик поширення захворювань серед дітей, які не отримали щеплення, значно вищий, ніж у захищених шляхом вакцинації.

У нашій країні вакцинація проводиться у відповідності з національним календарем щеплень. За умови його дотримання він є найбільш оптимальним для забезпечення повноцінного імунітету.

Поліомієліт

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується загально інтоксикаційними проявами та ураженням центральної нервової системи за типом в’ялих паралічів.

Збудник цього захворювання – поліовірус, стійкий у зовнішньому середовищі, який зберігає свою життєдіяльність протягом декількох місяців за температури +4оС у каналізаційних водах та фекаліях, а кипятіння знешкоджує його протягом декількох секунд.

          Основним джерелом збудника цієї інфекції є інфіковані люди, які виділяють вірус із носоглоткового слизу, забруднюючи оточуючі предмети, також вірус виділяється з фекаліями і розповсюджується при недотриманні особистої гігієни. Зараження відбувається через повітря та рот.

Період від моменту зараження до перших проявів захворювання, називається інкубаційним і коливається від 3 до 21 дня.
Найчастіше захворювання проявляється головними болями, високою температурою, розладом кишківника та складними неврологічними змінами. На більш складних стадіях можливий параліч та деформація кінцівок.
Симптоми поліомієліту частіше проявляються в дитячому віці, але заразитися вірусом можуть і дорослі, причому у дорослих перебіг захворювання більш важкий.

Лікування поліомієліту здійснюється за допомогою тривалої терапії. Головне – не втрачати час і починати лікування якомога раніше
Профілактика поліомієліту спрямовується на запобігання розвитку ускладнень у кістках і суглобах.

Головною і найдієвішою профілактикою цього захворювання було і залишається щеплення. Крім того, дотримуючись правил особистої гігієни, можна значним чином убезпечити себе від зараження вірусом.

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.

Поширення вірусу відбувається переважно в теплий період року. Однак через тривалий інкубаційний та субклінічній стадії характеризується сплесками інфекцій навесні і восени. Особливо небезпечним для спалаху гепатиту А є весняний паводок в березні-квітні, що забезпечує вірусне забруднення води у водопровідних мережах, які перебувають в незадовільному стані.

Джерелом інфекції є хвора людина з будь-якими формами захворювання. Інкубаційний період – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів). До вірусу сприйнятливі виключно люди, незалежно від віку. Тварини, в тому числі лабораторні, не сприйнятливі до вірусу. Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни. У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,50 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю пива). Приблизно у 80% хворих реєструється безжовтянична форма, що зумовлює труднощі діагностики і високу контагіозність ГА. Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки. Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А :  використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися);   воду з незнайомих джерел водопостачання  не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду.  При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану);  перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом;  чітко дотримуватися правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;  не займатись самолікуванням, при появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря. Профілактика вірусного гепатиту А, зводиться до раннього виявлення та ізоляції хворих, заключної дезінфекції в осередку інфекції. Особи, які контактували з хворими, підлягають медичному обстеженню протягом 35 днів на предмет виявлення ранніх симптомів хвороби. У дитячих закладах установлюють карантин на 35 днів; протягом 2-х місяців після останнього випадку захворювання на гепатит А не проводять планових щеплень. Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширення захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів. Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передавання, що характеризується  ураженням переважно ротоглотки та дихальних шляхів, явищами інтоксикації, а також ураженням серцево-судинної і нервової систем та нирок.

          Джерелом інфекції може бути хвора людина, або бактеріоносій (особа без клінічних ознак захворювання).

          Найчастіше дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом. Під час кашлю та чхання з часточками слини збудник виділяється у зовнішнє середовище і може деякий час перебувати в повітрі чи осідати на посуд, іграшки та інше. Так на предметах побуту він може зберігатися до 2-х тижнів, у воді – до 3-х тижнів. При проведенні дезінфекційних заходів збудник гине через 2-3 хвилини, а при кипятінні – майже одразу.

          Період від моменту зараження до перших ознак хвороби називається інкубаційним і триває 2-10 днів.

          В залежності від локалізації інфекції, ступеня тяжкості, виділяють різні форми захворювання. Це може бути дифтерія глотки, носа, трахеї, кон’юнктиви, шкіри.

          Першими ознаками є запалення і набряк ротоглотки, мигдаликів, носа, очей, на яких утворюється характерна плівка сіруватого кольору. Ці плівки дуже тяжко зняти з поверхні. Хворі скаржаться на загальну слабкість, підвищення температури тіла, лихоманку, біль у горлі, утруднене дихання і ковтання, набряк шиї та збільшення підщелепних, шийних лімфатичних вузлів.

          Профілактика дифтерії – це перш за все вакцинація і ревакцинація дітей та дорослих, згідно з календарем профілактичних щеплень. Разом з тим необхідно своєчасно ізолювати хворого чи носія, провітрювати приміщення, робити вологе прибирання, часто мити руки з милом.

При перших ознаках захворювання необхідно одягнути маску та негайно звернутися до лікаря, адже  лікування дифтерії можливе лише в умовах стаціонару.

КІР

Кожні 5-6 років в Україні, як і у світі, спостерігається збільшення захворюваності на кір.

Кір – надзвичайно контагіозна гостра інфекційна хвороба, переважно дитячого віку, яка передається  від хворої людини через повітря під час дихання, розмови, кашлю, чхання. Хворий заразний для оточуючих з останніх 1-2 днів інкубаційного періоду до 4-го дня після появи висипу.

Вірус кору дуже летючий з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим.

           Хвороба розпочинається з підвищення температури, головного болю, слабкості,  можуть з'являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з'являється висип, зазвичай на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по тілу, з'являється на руках і ногах. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які можуть  зливатись і утворювати  більші плями. Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану. Висип або зникає зовсім, або переміняється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотньому її появі. У хворого нормалізується температура, проходять катаральні явища - він поступово видужує.

У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет проти кору на все життя. 

З метою попередження розповсюдження кору, у кімнаті, де перебуває хворий, необхідно щодня робити вологе прибирання, часті провітрювання.

Основним профілактичним заходом є активна імунізація живою ослабленою вакциною кору дітей, які не хворіли на кір. Велике значення мають раннє виявлення та ізоляція хворих.

 За наявності перших ознак, подібних до гострого респіраторного захворювання, а тим більше, якщо контактний спілкувався з хворим на кір, необхідно негайно викликати лікаря (а не йти до нього на прийом у поліклініку). Слід не гаяти часу, не займатися самолікуванням, не заражати оточуючих.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень