PRO безпеку дитини у цифровому середовищі
Права дитини у цифровому середовищівизначаються положеннями Конвенції про права дитини. Цифрове середовище є лише простором, в якому можуть бути реалізовані, й, відповідно, потребують забезпечення, права дитини.
Забезпечення реалізації прав дитини має відповідати основоположним принципам Конвенції про права дитини, якими є: дотримання найкращих інтересів дитини у всіх діях, що стосуються дітей, урахування динамічних можливостей дитини, недискримінація дитини, забезпечення права дитини бути почутою та права на участь у вирішенні питань, які стосуються дитини, залучення до забезпечення прав дитини у цифровому середовищі усіх зацікавлених сторін.
Права дитини у цифровому середовищі :
- право на доступ до цифрового середовища
- право на свободу слова та інформації
- право на участь у грі
- право на зібрання та об’єднання
- право на освіту
- право на захист та безпеку
PRO ризики порушення прав дитини у цифровому середовищі:
Відповідно до Рекомендації CM/Rec (2018)7 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам про принципи дотримання, захисту та реалізації прав дитини в цифровому середовищі, можна виділити такі групи ризику.
Контактні ризики:
- сексуальної експлуатації та зловживання,
- домагання для сексуальних цілей («грумінг», розбещування),
- онлайн-вербування дітей для вчинення злочинів, участі в екстремістських політичних чи релігійних рухах або для цілей торгівлі людьми.
Слід пояснити, що грумінг – встановлення дорослими дружніх та довірливих відносин з дітьми в цифровому середовищі з метою вступу з ними в інтимний зв’язок, шантажування та залякування.
Ризики контенту:
- принизливе та стереотипне зображення та надмірна сексуалізація жінок та дітей;
- зображення та прославляння насильства та нанесення собі ушкоджень, зокрема, самогубств;
- принизливі, дискримінаційні або расистські вирази або заклик до такої поведінки;
- реклама, контент для дорослих.
Ризики поведінки:
- залякування, переслідування та інші форми утисків,
- розповсюдження без отримання згоди сексуальних зображень,
- шантаж,
- висловлювання ненависті,
- хакерство,
- азартні ігри,
- незаконне завантаження або інші порушення прав інтелектуальної власності,
- комерційна експлуатація.
Ризики для здоров’я: надмірне використання, позбавлення сну та фізична шкода.
Указані ризики порушення прав дитини самі по собі не завжди є правопорушеннями, але вони є тим приводом чи підґрунтям, які можуть спричинити порушення прав дитини у цифровому середовищі.Наприклад, секстінг (або сексторшен – обмін власними фото/відео/текстами сексуального змісту) сам по собі не є правопорушенням (якщо обмін відбувається між дорослими або між дітьми), але отримані зловмисником інтимні фото можуть бути використані для шантажу дитини з подальшим вимаганням грошей чи вимогою надання сексуальних послуг, чи для кібербулінгу (цькування учасників освітнього процесу, зокрема, з-поміж однолітків, за допомогою інформаційних засобів).
Інакше кажучи, вищевказані ризики за певних обставин можуть спричинити віктимізацію дитини або втягнення її до асоціальної, в тому числі – протиправної поведінки.
Деякі поради батькам щодо захисту дітей в інтернеті
- Користуйтеся Інтернетом спільно.
Знаючи, які ресурси відвідує ваша дитина, ви зможете захистити його, а ваші розмови про це принесуть більше користі. Спільне проведення часу в Мережі (наприклад, ігри) дозволить вам вчитися один в одного.
-Не дозволяйте дітям користуватися Всесвітньою павутиною на самоті.
Тримайте пристрої з доступом в Інтернет в загальних кімнатах: дитина буде краще контролювати свої дії, оскільки буде розуміти, що ви поруч.
ЯКЩО ВИ НЕ МОЖЕТЕ ОСОБИСТО СТЕЖИТИ ЗА АКТИВНІСТЮ ДИТИНИ В МЕРЕЖІ, ВИКОРИСТОВУЙТЕ ТЕХНОЛОГІЇ БАТЬКІВСЬКОГО КОНТРОЛЮ.
- Обмежуйте час користування Інтернетом.
Дітям потрібні рамки. Домовтеся, скільки часу їм дозволено проводити онлайн, і дотримуйтеся цього ліміту.
- Регулярно обговорюйте з дітьми їх онлайн-досвід.
Приділяйте розмов з дитиною, скажімо, десять хвилин перед сном. Обговорюйте, як пройшов його день і що хорошого або поганого відбулося в Мережі. Цікавтеся тим, що їх хвилює, і щиро приймайте їх сумніви та тривоги. Намагайтеся вибудувати ваші відносини так, щоб діти знали: вони можуть в будь-який момент поділитися з вами переживаннями.
- Не засуджуйте!
Іноді діти все-таки примудряються потрапити в неприємності. У таких випадках ваша реакція має дуже велике значення.