Міжнародний день грамотності
Щорічно, 8 вересня, у світі відзначають Міжнародний день грамотності. Дата вибрана не випадково: свято за рекомендацією ЮНЕСКО було приурочено відкриттю Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, яка проводилася 8 вересня 1965 року в Тегерані. На честь цієї події було вирішено щорічно проводити День грамотності.
Міжнародний день грамотності — це символ досягнень усього людства. Адже грамотність — це один із критеріїв, який відрізняє прогресивне суспільство від примітивного.
Грамотність – у перекладі з латинської дослівно означає “словесність” і показує ту ступінь, з якою людина вільно володіє навичками читання і письма своєю рідною мовою.
Цікаві факти про грамотність
У світі лише в 19 країнах ступінь грамотності у жінок вище в порівнянні з чоловіками
Неграмотність процвітає не тільки в бідних, але і, як вказує організація ЮНЕСКО, в багатших країнах, таких як Єгипет, Бразилія, Китай.
У 15 державах світу понад 50% дітей не мають навіть основної загальної освіти.
Населення Землі сягнуло шести мільярдів і продовжує рости високими темпами. На сьогоднішній день, за даними ООН, у світі налічується близько 4 мільярдів грамотних людей, проте майже 860 мільйонів землян неграмотні і з них - 100 мільйонів діти.
Щорічно заходи, що проводяться до Дня грамотності, присвячені різним темам: впливу грамотності на здоров’я, розвиток суспільства, особисті можливості та ін.
У святкових заходах, присвячених Дню грамотності, беруть участь уряди та неурядові організації, спільноти, викладачі, молодь. Також цього дня найініціативнішим людям і організаціям присуджуються спеціальні премії ЮНЕСКО за поширення грамотності:
- Премія ЮНЕСКО імені Короля Сечжона, яка присуджується за поширення грамотності на рідній мові;
- Премія ЮНЕСКО імені Конфуція, яка теж присуджується за поширення грамотності серед дорослого населення у сільській місцевості та серед молоді, яка не вчиться у школах.
Україна розпочала самостійно торувати свій незалежний шлях 33 роки тому та прагнення до тотальної грамотності у українців було завжди, є та буде. Війна зруйнувала чимало планів, у тому числі – освітянських, та незламні воля та жага до знань.
Грамотність — фундамент, на якому будується подальший розвиток нашої країни, підвищення освітнього рівня громадян задля забезпечення розвитку України та її європейського вибору.
"Українська мова - це модно!” Дійсно, нарешті, володіння рідною мовою стало не лише необхідно, а й круто, сучасно, популярно, це - ознака стилю і престижу. А ще - це природно, стверджуємо ми!