Памятка аграріям та бджолярам щодо попередження отруєння бджіл

Дата: 16.04.2021 15:46

Фото без описуЩо потрібно знати аграріям при застосуванні засобів захисту рослин:

Асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», доповненнями до «Переліку…»;

Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватися суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бур’янів, а також прогнозу погоди;

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних повітряних потоках;

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких приміщень, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.;

При усіх видах обробітку фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При  цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь токсичності і строк дії препарату

У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинн бути встановлені попереджувальні написи;

Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Зокрема, відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у:

1) неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин;

2) порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.

Бджолярі, зі свого боку, згідно порядку проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь пестицидами повинні:

Отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у ветеринарній лабораторії, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл;

Поставити пасіку на облік у органі місцевого самоврядування за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – до органу місцевого самоврядування, на територію якої прибули на кочівлю (Наказ Міністерства аграрної політики України від 19 лютого 2021 р. № 338 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 року за № 280/35902 «Про деякі питання у сфері бджільництва»);

Отримати ветеринарне свідоцтво на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі району, області;

При отриманні повідомлення від організації про проведення  обробки сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України «Про бджільництво», а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (стаття 40 цього ж Закону). Тому, в разі, якщо пасіка постраждала і сталося отруєння бджіл, потрібно запропонувати керівнику сільгосппідприємства або його представнику на місті відшкодувати завдані збитки добровільно. Якщо ж він не погодиться, то пасічнику негайно слід починати процедуру по збиранню доказів для майбутнього судового розгляду.

Необхідно терміново звернутись до селищної ради про встановлення факту отруєння  бджіл.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь, а саме: Закону України «Про бджільництво» від 22.02.2000 р. № 1492-ІІІ (зі змінами), Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 р. № 9 (зі змінами ).

Розпорядженням селищного голови від 15.04.2021 № 54-ОД утворено постійно діючу комісію із встановлення факту отруєння бджіл на території  Маньківської селищної територіальної громади.

Пам’ятайте: пасічник, який не має ветеринарно-санітарного паспорту на пасіку, не поставив її на облік в органі місцевого самоврядування, також не повідомив ОМС про зміну місця розміщення пасіки, бере на себе всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин.