Приватизація земельної ділянки, що перебуває у користуванні громадянина, без дозволу на виготовлення технічної документації
28 квітня 2021 року прийнято Закон України № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», більшість положень якого набули чинності з 27.05.2021 року.
Однією з внесених змін до Земельного кодексу України, спрощено процедуру приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у користуванні громадянина, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності.
Якщо раніше з метою приватизації земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості необхідно було отримувати дозвіл сільської, селищної, міської ради на її виготовлення, то з урахуванням змін, які набули чинності, відповідно до частини першої ст.118 Земельного кодексу України громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.
Тобто, розпочинати слід із замовлення документації у відповідній землевпорядній організації, а вже після внесення відомостей до Національної кадастрової системи звертатись до сільської, селищної, міської ради з клопотанням про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність.
Важливо звернути увагу, що ст. 55 Закону України «Про землеустрій» визначає, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється без надання дозволу, у разі передачі у власність чи користування земельної ділянки державної чи комунальної власності, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано. Така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.