Маньківська громада
Черкаська область, Уманський район

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЕВАКУАЦІЇ

Необхідність покинути свій дім, щоб врятуватися від наслідків війни, є ситуацією сильного стресу. Ми зібрали поради, які допоможуть структурувати план дій на випадок евакуації, а також налаштувати на переїзд наймолодших і найстарших членів сім'ї — для них цей крок особливо складний емоційно та психологічно.

Інформаційне підгрунтя

Оповіщення про евакуацію відбувається через усі наявні засоби комунікації — радіо, телебачення, мобільний зв'язок, соціальні мережі, месенджери, рухомі групи з гучномовцями. У цій інформації будуть зазначені важливі для вас деталі: план евакуації, пункти збору, маршрути руху, контакти штабів евакуації.

Зберіть необхідні документи та речі

Усі речі, потрібні для евакуації, можна умовно поділити на такі групи: документи, гроші, ліки та особисті речі.

Разом з оригіналами документів обов'язково візьміть копії. Можна також зробити фото документів і завантажити їх у хмарне сховище. У рюкзак дитини покладіть копії свідоцтва про народження та паспортних даних батьків.

Оригінал документа, який посвідчує особу, не ховайте далеко, щоб за потреби швидко його дістати (наприклад, перед посадкою в автобус чи на блокпосту).

Обов'язково візьміть запас ліків, які ви та члени сім'ї приймаєте постійно. Також покладіть до аптечки папірець із базовою медичною інформацією про кожного учасника евакуації: група крові, інформація про можливу алергію, в тому числі на лікарські препарати, хронічні хвороби, перелік «постійних» ліків та рецепт до них, прізвища й мобільні телефони ваших лікарів.

У найменшого члена сім'ї має бути своя аптечка — з аналогами «дорослих» препаратів, дозволених дітям різного віку.

Відмовтеся від камуфльованого одягу, рюкзака чи берців у відтінках кольору хакі, щоб вас не переплутали з військовими. 

Категорично заборонено брати з собою в евакуацію зброю — ні вогнепальну, ні травматичну, ні пневматичну.

Налаштуйте на необхідність евакуації близьких

Вимушений переїзд — стрес для кожного з членів сім'ї, особливо — для наймолодших та найстарших.

Рідна домівка, спогади, влаштоване життя й умови, страх перед новим, труднощі в адаптації, тривожність бути «тягарем» для близьких, нерозуміння перспектив чи загалом відсутність картинки майбутнього. Все це — можливі аргументи літньої людини проти евакуації.

Визначте найголовніший «стоп» у людини і раціонально підійдіть до його вирішення. Якщо людину «тримає» будинок, проговоріть, що переїзд в іншу місцевість – явище тимчасове. Якщо страх бути тягарем — продумайте, які служби надаватимуть підтримку в евакуації. Дізнайтесь якомога більше про захист літніх людей у регіоні, куди прямуєте. Ваші близькі мають бачити, що ви врахували те, що їх лякає і бентежить.

Спостерігайте за тим, які в літньої людини аргументи «проти». Більшість людей вказують на те, що є для них цінним, і це допоможе вам змінити їхню думку щодо евакуації. Наприклад, цінне для людини — діти й онуки. Тоді наголошуйте, що евакуація разом — можливість не розлучатися, допомагати. Дайте час на обдумування і повертайтеся до розмови, але вже з фотографіями онуків. Можна тепло і м'яко згадати якісь приємні моменти, попросивши не позбавляти дітей таких радощів. Якщо людина вагається, дайте ще час. Запитайте, чи хотіла б вона, щоб її рідні були поруч, розуміти, що у них все гаразд. Це в жодному разі не маніпуляція, а спосіб нагадати людині про важливі речі, щоб подолати її страхи.

Залишайте людині вибір. Ваш тон не має бути зі звинуваченням чи викликом: «Хочеш, щоб я постійно непокоївся/-лась про тебе?». Плануйте діалог, в якому ваша позиція буде переконливою, але не тиснутиме.

Якщо їдете з дитиною, починайте підготовку з пояснення — що таке евакуація та чому ви лишаєте дім. Радимо казати так: «Ми робимо все можливе, щоб ти був/-ла у безпеці. І ми будемо у безпеці. Зараз нам з тобою важливо виїхати в інше місце. Ми будемо весь час поряд». Донесіть до дитини, що вона може поставити вам будь-які запитання, а також дізнаватися про все, що її цікавить і непокоїть. Можливо, вам допоможе цей список відповідей на найпоширеніші питання дітей.

Обов'язково поцікавтесь, яку улюблену іграшку дитина хоче взяти з собою.

Другий етап підготовки — розповісти про правила поведінки. Не відходити від батьків. Не спілкуватися з чужими людьми. Якщо загубився/-лась, звернися до дорослих, передусім поліцейського або військового у формі. Якщо їх немає — до інших дорослих. У Національній поліції України просять пояснювати дитині, що не можна торкатися кинутої валізи, телефона чи іграшки, яку вона могла побачити.

Переконайтеся, що дитина знає ім'я та прізвище — своє і когось із дорослих. Хорошим рішенням буде прикріпити бирку з усіма контактними даними до одягу, який дитина не залишить (до светра чи штанців, а не до рюкзака чи куртки, які вона може зняти й забути). Можна написати цю ж інформацію на руці дитини (ближче до ліктя, де напис довше не буде стиратися).

Психологи рекомендують давати дитині доручення, яке їй під силу: стежити за рюкзачком, піклуватися про іграшку, пити воду тощо.

Сприймайте спокійно різні реакції дитини, адже у тривожному стані вона може стати гіперактивною, примхливою, млявою. Якщо дитина вередує чи скаржиться, вислухайте. Це дасть їй можливість спертися на ваше терпіння та розуміння.

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень