День архітектури України 1 липня: головні особливості свята
Щороку 1 липня українські архітектори та поціновувачі архітектурних шедеврів країни відзначають своє професійне свято – День архітектури України. День архітектури України святкується на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їх творчих спілок, працівників проектних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури. В указі Президента України № 456/95 від 17 червня 1995 року йдеться: «Встановити День архітектури України, який відзначати щорічно 1 липня — у Всесвітній день архітектури».
Історія свята
У той же час відомо, що Всесвітній день архітектури заснований Міжнародним союзом архітекторів, заснованим у 1946 році, після Другої світової війни. Тоді потрібно було піднімати з руїн Європу, відновлювати підприємства, відтворювати пам'ятники архітектури. Спочатку дату відзначали 1 липня, проте в 1996 році було вирішено приурочити до святкування Дня архітектури до Всесвітнього дня житла (World Habitat Day), який прийнято святкувати в перший понеділок жовтня. До такого рішення прийшов Міжнародний союз архітекторів на XX Генеральній асамблеї ООН в Барселоні.
Особливості української архітектури
Варто відзначити, що архітектура України має багато граней і стилів. Більшість архітекторів вважають, що вона «озвучена дзвонами». Історія храмового будівництва на території України налічує тисячоліття — це «кам'яний літопис», що відображає злети і падіння, війни і періоди духовного зростання від Київської Русі до нашої сучасності. При цьому старовинні українські церкви і храми були побудовані під впливом візантійського та романського стилів, готики, бароко і ренесансу. Проте в кількості і неповторності шкіл, епох і стилів українська архітектура унікальна. До наших часів збереглося безліч красивих старовинних будівель, які можна побачити в більшості містах країни. Особливо це помітно в столиці України – Києві.
Варто відзначити, що на честь Дня архітектури України щорічно проходить церемонія вручення Державних премій України найкращим скульпторам і архітекторам країни.