Маньківська громада
Черкаська область, Уманський район

Трудовий чи цивільно-правовий договір: який варіант обрати працівнику?

Дата: 19.10.2021 20:17
Кількість переглядів: 421

Фото без описуЧасто при легалізації праці найманих працівників, виникає запитання- який вид договору обрати: трудовий чи цивільно-правовий ? Розберемося, чим вони відрізняються і як не помилитися у виборі.

Що таке трудовий договір?

Трудовий договір – це угода між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, ФОП і навіть фізична особа, яка наймає водія або няню.

За трудовим договором працівник  зобов’язується виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець – виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю. Йому мають надати робоче місце, обладнання, засоби індивідуального захисту тощо.

Важливо! Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.

З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо він захоче взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря протягом робочого дня — маєте отримати дозвіл керівника.

З іншого – працівник має низку соціальних і трудових гарантій:

  • Регулярна оплата праці – щонайменше двічі на місяць
  • Нормований робочий час
  • Лікарняні
  • Оплачувані вихідні й відпустки
  • Захист від незаконного звільнення тощоФото без опису

Що таке цивільно-правовий договір?

За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.

Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства.

Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Обидві сторони – незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.

Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.

Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.

Як уникнути підміни трудових відносин цивільно-правовими?

Нагадаємо: між працівником і роботодавцем завжди укладається трудовий договір. Тоді як цивільно-правовий договір укладається з незалежним підрядником.

Щоби відрізнити трудові відносини від підрядних потрібно уточнити з якою метою  укладають договір?

Потрібно виконати певний обсяг робіт? І працівник, як виконавець, зобов’язується передати замовнику результат роботи й робити все самостійно? У такому разі  укладається один із цивільно-правових договорів: договір підряду, договір про надання послуг або інший.

Якщо ж ідеться про систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції в діяльності компанії, та ще й потребують присутності на робочому місці працівника за визначеним графіком,  роботодавець організовує процес роботи, дає вказівки та контролює виконання - у такому разі це ознаки  трудових відносин між працівником і роботодавцем.

Крім того,  є інші ознаки трудового договору для   працівника:

  • виконує роботу в інтересах однієї особи чи організації;
  • користується обладнанням, матеріалами та приміщенням замовника;
  • після виконання завдання  трудова діяльність продовжується;
  • отримує фіксовану винагороду за процес роботи, а не за результат;
  • повинен  запитати дозволу про відгули й відпустки.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень