Увага!!! Важлива інформація!!!
Хвороба Ящур та клінічні ознаки
Ящур - гостра, висококонтагіозна хвороба тварин, що відносяться до ряду парнокопитих підряду жуйних.
До вірусу ящуру сприйнятливі велика рогата худоба, свині, вівці, кози, верблюди, буйволи, яки, олені, косулі, джейрани, сайгаки, тури, лосі, кабани, антилопи, слони, ведмеді, зебри та інші парнокопиті. На ящур може хворіти й людина. Люди заражаються при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин.
Переносниками ящуру можуть бути і несприйнятливі до хвороби тварини - собаки, коти, коні, а інколи кури, качки, гуси, синантропна птиця тощо. Ящур швидко передається не лише через безпосередній контакт між тваринами, а й через заражений корм, воду, обладнання, транспортні засоби, одяг і взуття людей, які контактують із тваринами.
Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням слизової оболонки ротової порожнини, вінчика, міжратиценвої щілини, у корів - вим’я, а у молодих тварин враженням міокарда та скелетних м’язів.
Інкубаційний період може тривати 2-7 днів, рідше продовжується 14-21 день. Вірус розмножується дуже швидко і через 6-14 год з’являються первинні афти в ротовій порожнині.
Клінічні ознаки: у ВРХ – погіршується апетит, підвищується температура тіла до 40,5-41,50С, збільшується слиновиділення, пульсі дихання прискорені. Слизова оболонка ротової порожнини гіперемована, згодом з’являються в ротові поржнині, на язиці, крилі носа, носовому дзеркалі афти, які швидко лопаються. Лімфа змішуючи з слиною. Виділяючись з ротової порожнини утворюючи пінисту масу, виникає характерне прицмокування. При генералізації процесу відмічають афти на вим’ї шкірі вінчика, в міжратицевій щілині, спостерігається кульгавість. Після типових ознак прогресує пригнічення тахікардія, тремтіння м’язів, судоми. Летальність становить 40-80%. У новонародженого молодняку ящур проходить у гострій та блискавичні формі з подальшою загибеллю тварин, без утворенн афт. Подібні симптоми характерні для інших видів тварин.
У телят, ягнят, поросят крім типових ознак, спостерігається гастроентерит і через 2-3 дні закінчується смертю. У кіз слинотеча не виражена. У овець ящур може протікати безсимптомно, афти частіше з’являються на кінцівках та вимені. У свиней крім типових ознак наявність афт на п’ятачку.
В разі появи вище зазначених клінічних ознак у тварин інформувати Уманську районну державну лікарню ветеринарної медицини за телефоном 04744 3 23 90 або на електронну адресу umanderzhprod@ukr.net
Пам’ятайте! Швидке реагування рятує поголів’я і зберігає господарство.
Уманське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області закликає громадян, фермерів та аграріїв залишатися пильними, дотримуватись ветеринарно-санітарних вимог та не зволікати з повідомленням про ознаки хвороби. Лише спільними зусиллями можна зупинити поширення ящуру та захистити тваринництво.
Додаток 2
Рекомендації щодо профілактики ящуру в господарствах
Забезпечити:
- дотримання:
▪ охоронно-обмежувальних заходів при перевезеннях (переміщеннях) тварин, продукції тваринного та рослинного походження;
▪ контроль за формуванням ферм, стад, отар тощо;
▪ обов’язкового профілактичного карантинування тварин, які надходять в господарство;
▪ контроль за станом здоров’я тварин на усіх етапах їх утримання, у тому числі при карантинуванні тварин, які надходять у господарство;
- регулярне очищення та дезінфекцію приміщень, інвентарю, територій;
- обслуговуючий персонал спецодягом, взуттям і предметами особистої гігієни;
- обмеження доступу на тваринницькі ферми сторонніх осіб; наявн санпропускників, дезбар’єрів, огородження.
Додаток 3
Рекомендації щодо профілактики ящуру власникам / утримувачам тварин:
- не допускати контакту домашніх тварин із потенційно хворими або дикими.
- дотримуйтесь правил біобезпеки: дезінфекція, ізоляція новоприбулих тварин, обробка транспортних засобів.
- контролювати стан здоров’я тварин на усіх етапах їх утримання, у тому числі при карантинуванні тварин.