ДБАЙТЕ ПРО ЧИСТОТУ КОЛОДЯЗНОЇ ВОДИ
Факторів, що впливають на якість колодязної води дуже багато, найнебезпечніші серед них – віруси та бактерії, хімічні агенти, які потребують ефективного знезараження колодязя та води. Більшість мікроорганізмів ґрунтових вод є нешкідливими, але є присутні і патогенні – бактерії кишкової палички, ентеровіруси, гепатиту А, та інші. Ці патогени можуть потрапляти в ґрунтові води через вигрібні ями, поверхневі води, забруднені стоки з фермерських господарств або пасовищ, розташованих неподалік.
Джерелами нітратного забруднення можуть бути внесення добрив поблизу джерел водопостачання, неправильне зберігання гною та інших відходів тваринництва або каналізація/туалет розташовані поблизу. Питання забруднення нітратами також загострюється через високий рівень розораності земель навколо сіл. Виникає закономірність: більше розораних земель – більше агрохімікатів (добрив, пестицидів) – більше забруднення води нітратами. Криниці є найбільш вразливими до нітратного забруднення.
Колодязь не повинен розміщуватися в понижених, заболочених місцях та на ділянках де є загроза підтоплення. Індивідуальний колодязь потрібно розміщувати на відстані не менш ніж 20 м, а громадський не менш ніж 50 м від джерел можливого забруднення (вигрібних ям та вигрібних туалетів, гноєсховищ, каналізаційних споруд та мереж, звалищ побутових відходів тощо). Необхідно забезпечити ізоляцію від проникнення поверхневих стоків. Навколо колодязя потрібно робити «глиняний «замок» глибиною 2 м та шириною 1м, з ухилом від колодязя.
Не менш, як раз на рік необхідно проводити планове обстеження колодязів, поточний ремонт та очищення. Після кожного ремонту або чищення слід проводити дезінфекцію споруд і знезараження питної води та лабораторне обстеження зразків. Власник колодязя повинен здійснювати лабораторний контроль безпечності та якості питної води з періодичністю, визначеною ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». У тому випадку, коли вода за результатами лабораторного контролю не відповідає вимогам, використовувати її для питних потреб забороняється; на колодязі слід вивісити інформаційну табличку “Вода для пиття непридатна”.
З метою попередження виникнення захворюваності серед користувачів криничної води, весною та восени необхідно проводити профілактичне знезараження. Завдяки новітньому засобу «Акватон-10», знезаразити воду в колодязі тепер дуже просто. Це сучасний знезаражуючий засіб, який не містить хлору, не випаровується та не несе шкоди для навколишнього середовища і здоров’я. Основна його перевага – це безпека. Коли дезінфекція колодязя проводиться хлорною таблеткою, вода в ньому спочатку має кілька днів настоятися, а потім її потрібно викачати, щоб позбутися хлорного запаху і присмаку. З «Акватон-10» все набагато простіше. Ви додаєте засіб у воду, а вже за добу можете спокійно її пити. Ніякого викачування після застосування цього реагенту проводити не потрібно. З метою дезінфекції також застосовуються дозволені Міністерством охорони здоров’я України деззасоби, які внесені у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів, що випускаються у вигляді таблеток, розчинних у воді. Серед них добре відомі: «Акватабс», «Жавель-клейд», «Брілліантовий міг», «Жавілар Плюс», гіпохлорит кальцію та інші.
Після проведення санації колодязя (чистки, ремонту зрубу, дезінфекції надводної та підводної частини) бажано провести лабораторний контроль якості питної води на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники, як це регламентують додатки № 1, № 2 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10).
Безпечність води, що споживається людьми, має визначальний вплив на вирішення питання збереження та покращення здоров´я населення, продовження середньої тривалості життя.
Безпечна і якісна питна вода є запорукою Вашого здоров’я.