Оформлення та видача паспорта громадянина України та закордонного паспорта дітям віком до 18 років
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ID-картка). Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт.
Паспорт громадянина України оформляється:
- особам, які не досягли 18 річного віку на 4 роки;
- особам, які досягли 18 річного віку – на кожні 10 років.
Для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну та видачі паспорта може звернутись:
- особа, яка досягла 14-річного віку, із заявою-анкетою, поданою нею особисто;
- один з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників для оформлення паспорта особі, яка не досягла 14-річного віку, особі, яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною;
Для того, щоб отримати паспорт в Україні в 14 років, потрібно зібрати такий список документів (оригінали):
- свідоцтво про народження;
- податковий номер (РНОКПП);
- витяг з реєстру територіальної громади (про реєстрацію місця проживання);
- оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особи обох батьків (паспорт громадянина України).
Для громадян, які досягли 14-річного віку, та отримують паспорт громадянина України вперше - адміністративна послуга безоплатна.
Згідно з новими правилами,закордонний біометричний паспорт для дитини можна оформити вже з перших днів її народження.
Процедура вироблення дитячого біометричного закордонного паспорта дещо відрізняється від тієї, яка діє для повнолітніх, а саме:
- якщо вашій дитині ще не виповнилося 12 років, ви можете оформити їй дитячий закордонний паспорт самостійно. Та варто подавати документи все-таки разом з дитиною, якщо їй виповнилось 2 роки, тоді у відділі міграційної служби їй зроблять фото відповідно до чинних вимог. Документи має право подавати хтось один з батьків або законний представник дитини.
- діти, яким виповнилось 12 років, при виробленні дитячого закордонного біометричного паспорта повинні здати відбитки пальців, у цілому процедура така ж сама, при поданні документів повинен бути присутнім хоча б один з батьків.
- діти, вік яких сягнув 14 років, повинні здавати вже не лише відбитки пальців, але й ставити цифровий підпис, що буде внесений на чіп у паспорті. Отримають закордонний біометричний паспорт діти цього віку тільки в тому випадку, якщо вже мають ID-картку. Діти цього віку ще не мають права оформлювати собі дитячий біометричний закордонний паспорт самостійно, їх повинен супроводжувати хтось із батьків чи опікунів.
- після 16 років діти самостійно подають документи та усі біометричні дані. З цього віку вони можуть оформлювати біометричний закордонний
Дитячий закордонний біометричний паспорт оформляється:
- дітям з народження до 14 річного віку - на 4 роки;
- дітям, яким виповнилося 16 років- на 10 років.
Оформлення дитячого закордонного паспорта також має низку нюансів:
Для оформлення паспорта для виїзду за кордон дитині-сироті, дитині, позбавленій батьківського піклування, що не досягла шістнадцятирічного віку, додатково подається оригінал або засвідчена в установленому порядку копія одного з таких документів: документа, що посвідчує повноваження директора дитячого закладу (контракту тощо); договору про влаштування дитини до прийомної сім’ї; договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу; рішення органів опіки та піклування про встановлення опіки (піклування); рішення суду про встановлення опіки (піклування); договору про патронат.
ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ ДИТИНИ Є:
- батьки (позбавлені батьківських прав перестають бути законними представниками дітей)
- усиновлювач
- прийомні батьки
- батьки-вихователі
- опікуни (для малолітніх дітей, тобто до 14 років)
- піклувальники (для неповнолітніх дітей - з 14 років)
- орган опіки та піклування (якщо над дитиною, яка перебуває в навчальному закладі, закладі охорони здоров’я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування)
ОКРЕМО ПРО ТИХ, ХТО НЕ Є ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ:
- представники інтересів за довіреністю, оскільки законне представництво інтересів дитини НЕ МОЖЕ бути передано іншій особі у такий спосіб
- бабусі, дідусі (якщо тільки вони не є опікунами)
- інші родичі (якщо тільки вони не є опікунами).