Олег Паншутін про протидію шахрайствам в Інтернеті
Обман під час інтернет-покупок, створення фішингових сайтів і полювання за грошима по телефону. Це приклади шахрайських схем в онлайн-просторі. Як не стати жертвою таких дій, розповів старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам у Черкаській області ДКП НПУ Олег Паншутін на брифінгу в медіацентрі ОВА.
Як він зауважив, одним із найбільш поширених способів шахрайства є отримання доступу до банківської інформації за телефоном.
– Часті випадки, коли зловмисник входить у довіру до клієнта банку та вимагає, щоб потенційна жертва переказала йому гроші або передала дані своєї картки, – пояснив Олег Паншутін. – Шахраї представляються співробітниками банку та повідомляють, що ваша картка заблокована або буде заблокованою. Щоб не стати жертвою шахраїв, у жодному разі не повідомляйте нікому свої персональні дані, реквізити своїх банківських рахунків, не виконуйте ніяких дій на прохання «працівників банку».
Поради, як захистити заощадження на банківському рахунку:
- не передавайте нікому дані своєї банківської картки (термін дії, CVV-код, PIN-код, а також одноразові паролі з SMS). Пам’ятайте, що працівник банку ніколи не спитає таку інформацію;
- користуйтесь послугами лише перевірених сервісів для здійснення грошових переказів або платежів. Для онлайн-розрахунків рекомендовано використовувати сайти із захищеним протоколом (https://);
- встановіть ліміт на операції по карті (наприклад, 500 чи 1000 гривень на добу);
- завжди підключайте послугу мобільного банкінгу;
- відключіть у мобільного оператора віддалену заміну sim-карти;
- якщо потрапили до рук шахрая, негайно телефонуйте на спецлінію 102!
Ще один поширений вид шахрайства в інтернеті – фішинг. Це коли зловмисники створюють фішингові сайти для отримання цінних даних, зокрема даних банківських карток для подальшого привласнення грошей потерпілих.
– Такі схеми з використанням фішингу зловмисники можуть застосовувати і на платформах оголошень, – застеріг поліцейський. – Тому при купівлі-продажу товарів, обговорюйте деталі угоди лише у чаті цієї платформи і не переходьте у сторонні месенджери.
Допоможе вберегтись від зловмисників також ввімкнення двофакторної аутентифікації під час входу в акаунти різних програм чи додатків, яка вимагатиме підтвердження вашої особи через додатковий ресурс.
– Сьогодні надважливо донести людям усю інформацію, щоб запобігти шахрайствам, – наголосив Олег Паншутін. – Наші правоохоронці постійно проводять роз’яснювальну роботу серед населення. А я вкотре наголошу, що ваша пильність і розсудливість убезпечить від шахрайських дій зловмисників.
Більше корисних порад, як убезпечитися від шахрайства, у відео: