Маньківська громада
Черкаська область, Уманський район

Краєзнавчому музею - 35 років!

Дата: 24.09.2024 08:36
Кількість переглядів: 148

Все розпочалося навесні 1989 року, коли в мальовниче село Дзензелівка завітав відомий етнолог, археолог та музеєзнавець Мицик Вадим Федорович(12.08.1940-05.08.2023), який на той час працював директором Тальнівського музею історії хліба, і запропонував переобладнати приміщення Вищої школи, яке не було вже задіяне для навчального процесу, під музей. Ця ідея була схвалена головою колгоспу с.Дзензелівка Кузьменком Павлом Миколайовичем (18.11.1937 – 03.05.2022) та, в минулому, головним агрономом Дудником Григорієм Васильовичем (29.11.1922 – 13.06.1999). З їх спільної ініціативи і розпочалося створення музею.

Фото без опису

Для оформлення музею була запрошена група художників з Києва. Допомагала їм колгоспна будівельна бригада. Наукове керівництво здійснював Мицик Вадим Федорович, елементи декору із соломи виготовляла його дружина. Роботи були повністю профінансовані колгоспом. Музей мав назву «Дзензелівський музей історії села».

Активну участь у наповненні музею експонатами брав Дудник Григорій Васильович, учасник ІІ Світової війни, який довгий час працював головним агрономом колгоспу і на той час був на пенсії. Він і став першим директором музею. Це був великий ентузіаст музейної справи і патріот України.

Другим директором музею в 2001 році став Дудник Юрій Петрович теж на громадських засадах, а з 2002 року в штат Дзензелівської сільської ради була введена штатна одиниця директора музею на пів ставки.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

5 квітня 2004 року, з ініціативи Фітенко Людмили Василівни (20.09.1961 – 09.08.2017), музей перейшов у підпорядкування відділу культури Маньківської РДА з однією штатною одиницею – директора. Була проведена вся необхідна робота по реєстрації музею у відповідності до існуючого законодавства. Музей набув статусу районного, а кожен його експонат отримав свої два номери: порядковий та інвентарний.

Дудник Ю.П. працював до червня 2014 року, зібравши за цей період велику кількість експонатів, записавши спогади односельців. Він організовував екскурсії по району, тижневі походи в Крим та Карпати. В музеї можна ознайомитися з його книгами «Голодомор 1932 -1933», «Прокіп Макаренко», «Кириченко Таїсія Никифорівна». За 35 років було зібрано більше 7000 експонатів, але найціннішим „експонатом“ музею є його приміщення, за яким поправу закріпилась назва «Вища школа». Будівля збудована в 1912 році Дзенгелівським Ощадно-Позичковим Товариством як Дзенгелівське чотирикласне міське училище (з 1915 – Дзенгелівське змішане вище початкове училище) і була відомою освітньою установою Київської губернії, яка паралельно з основним навчанням готувала кадри для системи сільської кооперації: для кооперативних установ різного спрямування і Союзбанку, що з 1907 по1911 роки знаходився в с. Дзензелівка.

20 вересня 2024 року в КЗ «Маньківський селищний краєзнавчий музей» зібралися його шанувальники, щоб відзначити ювілей – 35 – річчя створення музею. Присутні мали можливість проглянути експозиції, насолодитися музичними та пісенними номерами викладачів та учнів Маньківської дитячої школи мистецтв, виступами хору «Родина», чоловічого ансамблю «Козацька рада», дуету «Пізня зустріч».

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

На гостину до музею з цінними подарунками завітали народний депутат України Сергій Нагорняк (вручив ноутбук та подяку директору Наталії Зайчук ) і голова Маньківської громади Валерій Івасюк (вручив подарунковий сертифікат на придбання оргтехніки в сумі 6000 грн). З привітаннями виступили і староста села Дзензелівка Лариса Букань та завідувач сектору культури Микола Потапенко (теж з подарунками).

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Щира подяка всім присутнім, що завітали на ювілей музею, бо без Вас не було б свята. Велика вдячність тим, хто допомагав із підготовкою проведення заходу: працівникам сектору культури та туризму, старості Ларисі Букань, Ніні Чупрун, Тетяні Кожухар, Людмилі Забейді, Яні Царюк, Світлані Даніловій, товаровиробникам - Петру Лисенку, Михайлу Мальованому, Юрію Деревянку, Едуарду Бурсаку. І, звичайно, всім тим, хто створив святкову атмосферу в залі: викладачам і учням школи мистецтв, колективам Дзензелівського будинку культури.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень