Західний кукурудзяний жук стає загрозою для посівів кукурудзи
Кукурудза – одна з найбільш рентабельних злакових культур універсального призначення, яку відносять до найголовніших «хлібів людства». Але в останні роки загострюється проблема зменшення врожаю зерна кукурудзи та зниження його якості від шкідників. Сьогодні посіви кукурудзи в Україні під загрозою – західного кукурудзяного жука (лат. Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) – найнебезпечнішого шкідника, який відноситься до списку А-2: Карантинні організми, обмежено поширені в Україні.
На території України західного кукурудзяного жука вперше виявлено у 2001 році в Закарпатській області. Щороку ареал його невпинно збільшується, і наразі діабротику виявляють в посівах кукурудзи в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій, Вінницькій, Житомирський, Хмельницькій та Волинській областях. На Черкащині цього шкідника виявили у 2018 році. З 2020 року на території Маньківської,Буцької та Іваньківської ОТГ.
Західний кукурудзяний жук протягом року розвивається в одному поколінні, проходячи стадії яйця, личинки, лялечки й імаго. Зимує шкідник у фазі яйця. Шкоди завдають як жуки, так і личинки. Жуки живляться пилком, маточковими стовпчиками, незрілим зерном та листям кукурудзи, а також пилком інших рослин із родини гарбузових, бобових, злакових та складноцвітих. Личинки західного кукурудзяного жука э монофагами, живляться тільки корінням кукурудзи на ранньому етапі розвитку культури.
Поширюється шкідник при завезення з підкарантинними вантажами і транспортними засобами, які прибувають з країн, де розповсюджений. Поширення яєць може відбуватися з водними потоками.
У разі виявлення західного кукурудзяного жука на території України застосовуються всі необхідні заходи з ліквідації первинного вогнища, згідно з існуючим фітосанітарним законодавством. Для цього передбачено запобіжні, організаційні, агротехнічні, біологічні, хімічні заходи, а також використання стійких гібридів кукурудзи.
Запобіжні заходи спрямовані на заборону ввезення на територію України із зон зараження країн розповсюдження західного кукурудзяного жука качанів кукурудзи молочної та воскової стиглості, зелених частин рослин кукурудзи, що завозяться в рік їх вирощування в період з серпня по листопад; ретельний огляд всіх партій зерна кукурудзи, що надійшли з країн розповсюдження західного кукурудзяного жука.
Організаційні заходи полягають у тому, що на територію, де виявлено шкідника, накладають карантин. При цьому встановлюють межі та розмір виявленого вогнища, регламентують перевезення вантажів із карантинної зони, інформують адміністрацію та населення району, де виявлено західного кукурудзяного жука.
Ефективним агротехнічним заходом, спрямованим на локалізацію і ліквідацію західного кукурудзяного жука, є сівозміна, що включає зернові, крім кукурудзи, багаторічні трави, конюшину, люцерну тощо. Поля кукурудзи, на яких виявлено первинні вогнища західного кукурудзяного жука, переорюють після збирання врожаю і наступного року засівають іншими культурами. На цих полях забороняється висівання кукурудзи протягом трьох років. Застосування оранки, малосніжні та холодні зими зумовлюють глибше промерзання ґрунту і часткову загибель яєць шкідника.
З хімічних заходів певний профілактичний ефект може дати протруювання насіння кукурудзи дозволеними згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»..» препаратами проти комплексу наземних і грунтових шкідників.