19 серпня - Преображення Господнє (Яблучний Спас)

Дата: 18.08.2023 14:43

19 серпня в церковному календарі — Преображення Господнє (Яблучний Спас). Це свято вшановує момент, коли Ісус Христос відкрив перед своїми учнями свою божественну суть. Сталося це на горі Фавор, куди Син Божий піднявся з апостолами Петром, Яковом та Іоанном. Піднявшись на гору, Ісус одразу почав молитися, і його зовнішність почала змінюватися — обличчя засвітилося, а одяг став білосніжним. Після цього апостоли на власні очі побачили, що їхній Учитель дійсно Син Божий.

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

• дивилися, який сьогодні день: який Яблучний Спас — таким буде січень;
  • погода ясна — чекайте на холодну зиму;
  • літає багато мух — погода буде спекотною з вологим повітрям;
  • вранці прохолодно, а комарів багато — вдень буде спекотно і ясно;
  • дощить — в листопаді також буде багато дощів;
  • вродило багато яблук — наступний рік буде урожайним.

Цього дня віряни йдуть до церкви та освячують кошики з яблуками, а також інші фрукти, які подарував їм серпень. До цього дня вживати яблука в їжу було заборонено, тому 19 серпня можна насолодитися новим урожаєм. Перш ніж вкусити яблуко самому, було прийнято дати спробувати фрукти знайомим, особливо дітям. Вважалося, що тоді вони ростимуть здоровими.

Після церкви на Яблучний Спас ідуть на могили до померлих родичів, щоб вшанувати їхню пам'ять, а потім уже додому, де готують пироги з яблуками. Ними пригощають близьких, сусідів. Незаміжнім дівчатам належить їсти яблука з медом і загадувати бажання, при цьому слід говорити: "Що загадано - те надумано! Що надумано - те збудеться! Що збудеться - не минеться!".

Оскільки це велике свято, то заборони цього дня не слід порушувати. На Яблучний Спас не можна:

• сваритися і лаятися, лихословити;
  • займатися фізичною працею;
  • грати весілля - цього дня не вінчають;
  • влаштовувати гучні вечірки та розпивати спиртне.

Триває Успенський піст, тому тим, хто постить, не слід їсти скоромну їжу, але на цей Спас є послаблення - можна рибу і вино.